Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Zašedlé a plné prachu? Poradíme vám, jak správně prát záclony

Pokud jste si do domu či bytu pořídili záclony – ať už jako bariéru proti pohledům zvenčí či jako dekoraci – měli byste vědět, jak je správně prát. Prodloužíte jejich životnost, předejdete nehodám a zajistíte jejich běloskvoucí čistotu.

Pravidelné praní a sušení záclon a jejich následné věšení na konzole si užívá asi málokdo. Přesto je potřeba se do toho jednou za čas pustit. Záclony by mohly časem zašednout a také často pohlcují (a později vydávají) pachy. Působí i jako lapače prachu, a proto by se obzvlášť v domácnosti alergiků měly prát poměrně často, například jednou za tři měsíce. Víte ale, jak se správně perou záclony?

Do pračky záclony nevkládejte jen tak – použijte prací pytlíky

Záclony jsou náchylné k poškození, natržení či vytáhání vláken. Jednou z možností, jak tomu předejít, je ruční praní. Pokud ovšem hodláte záclony prát v pračce, pořiďte si raději prací pytlíky či síťky. Do nich se záclony opatrně poskládají (žádné muchlání), pytlík se následně utáhne či zapne a ochrání choulostivou tkaninu. Záclony perte vždy samostatně – nepřidávejte k nim tedy další prádlo.

Tak jako je tomu u jiných druhů prádla, i u záclon je potřeba znát materiálové složení, abyste mohli zvolit ten správný prací program. Většina záclon se vyrábí z polyesteru, ale o materiálu se přesto raději ujistěte. Pokud vaše pračka nabízí prací program pro jemné prádlo nebo přímo pro záclony, bude to nejlepší volba. Teplota by neměla být příliš vysoká. Nejčastěji se záclony perou při 30 stupních a maximálně 400 otáčkách za minutu.

Zašedlé nebo zažloutlé záclony spolehlivě vybělí jedlá soda

Můžete koupit speciální prací prostředky určené k praní bílých záclon. Ty brání jejich zašednutí. V případě barevných záclon použijte prostředek na barevné prádlo. Různé barvy záclon neperte dohromady. Vyhněte se avivážím a změkčovadlům – mohlo by dojít k poškození vláken.

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.

Nedoporučuje se záclony silně ždímat či dlouho odstřeďovat. Zvolte 300 až 400 otáček a odstřeďujte maximálně 15 vteřin. Raději je z pračky vyjměte ještě vlhké a nechte volně uschnout. Záclonu je potřeba z pračky vytáhnout okamžitě po ukončení pracího cyklu a rozložit tak, aby se nezmačkaly. Nevkládejte ji do sušičky. Žehlení většinou není nutné – záclony se vyrovnají samy. Ty z mačkavých hladkých materiálů můžete opatrně vyžehlit na střední teplotu – a to v ještě vlhkém stavu.

Se záclonami zacházejte opatrně, jinak hrozí jejich poničení

Praní záclon má svá pravidla – pokud tedy mají vypadat stále jako nové. Nezapomeňte na prací sáčky, nízkou teplotu a otáčky. Jestli chcete mít jistotu, že se záclony v bubnu pračky nezničí, můžete je raději vyprat ručně.