Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Zachumlejte se do hebkého mikroplyše nebo mikroflanelu. Jak se od sebe liší?

Chcete mít v zimě ve své posteli teplé útočiště? Rádi sedíte na terase či na balkoně od jara do podzimu? V těchto případech by vám rozhodně neměly chybět textilie z mikroplyše a mikroflanelu. Pro kterou variantu se rozhodnout?

 Deka a polštář z mikroplyše

Mikroplyš je oblíbeným materiálem pro výrobu dek, které rozhodně upotřebíte během posezení venku při nižších teplotách. Rovněž se z tohoto materiálu vyrábějí oblíbená prostěradla. Z mikroflanelu se vyrábí především luxusně hebké povlečení. Jaký je rozdíl mezi těmito materiály?

Co jste o mikroplyši a mikroflanelu možná nevěděli

Mikroplyš i mikroflanel jsou výsledkem pokusů o výrobu mikrovlákna, ke kterým došlo již v 50. letech minulého století. O 20 let později spatřil světlo světa umělý semiš a následoval flís, který je typický pro výrobu zimního oblečení. Postupnou prací na vývoji flísu se na trhu objevil mikroplyš, který o pár let později následoval mikroflanel.

Hebké materiály, které se od sebe nepatrně liší

Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi mikroplyšem a mikroflanelem? Z historického hlediska lze říci, že mikroflanel je mladší než mikroplyš. Na první pohled jsou si materiály podobné. Jejich vlákna jsou téměř k nerozeznání. Jedná se o látky, pro které jsou charakteristické husté krátké chloupky, díky kterým je zajištěna maximální hřejivost materiálu.

Největšího rozdílu si všimnete při dotyku. Mikroflanel má hustotu chloupků větší, což mu propůjčuje lepší termoregulační vlastnosti. Chloupky mikroflanelu jsou na rozdíl od mikroplyše plošší a jemnější. Nejčastěji se používá pro výrobu měkoučkých a hřejivých povlečení, do kterých povlečete peřiny a polštáře především v zimě.

Mikroplyš je měkčí a hebčí než mikroflanel a svádí k neustálému dotýkání. Vyrábí se z umělých vláken, takže neposkytuje domov bakteriím ani roztočům. Proto se jedná o 100% antibakteriální materiál, který mohou bez obav používat i alergici. Na to, že váží jen pár gramů, se pyšní vysokou hřejivostí. Mikroplyš nikdy nestudí, proto by vám na terase neměly chybět deky z tohoto materiálu.

Mikroplyš vs. mikroflanel

Co je tedy lepší – mikroplyš, nebo mikroflanel? Jednoznačně to nelze říci. Jestliže toužíte po skutečně hřejivé posteli, bude nejlepší mikroplyš a mikroflanel zkombinovat. Mikroplyš se používá zejména pro výrobu prostěradel, takže své lůžko můžete opatřit tímto prostěradlem a lůžkoviny povléct do mikroflanelového povlečení. Pokud by vám na jaře či na podzim bylo v peřinách s mikroflanelovým povlečením příliš horko, můžete klidně spát jen pod povlečením, které vás v těchto obdobích dostatečně zahřeje.

Hlavní výhody těchto chlupatých materiálů

Kromě toho, že jsou mikroplyš i mikroflanel příjemné na dotek, mají i další přednosti. Patří mezi ně:

  • praní na 40 °C,
  • rychlé schnutí i bez sušičky,
  • stálobarevnost,
  • materiál nepouští chloupky a nežmolkovatí,
  • nemusí se žehlit.

Pokud patříte mezi zimomřivé jedince, nemělo by vám ve výbavě chybět povlečení z mikroflanelu a prostěradlo z mikroplyše.