Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Výzdoba vánočního stolu by měla korespondovat s celkovým vánočním laděním

K příjemné štědrovečerní atmosféře rozhodně patří vkusně prostřená vánoční tabule. Při jejím dekorování byste měli vycházet z celkového ladění vašeho vánočního domova. Vše tak bude působit čistým a jednotným dojmem, který podtrhne sváteční náladu.

 Výzdoba vánočního stolu

Slavnostní večeře si rozhodně žádá výjimečný jídelní servis, kvalitní příbory a několik sklenic podle toho, jaký druh nápojů budete podávat. Ve správné míře nesmí chybět ani vánoční dekorace. Jak připravit dokonalou výzdobu vánočního stolu?

Sáhnete po ubrusu nebo necháte vyniknout krásu stolu?

Při slavnostních příležitostech na stolech obvykle nechybí ubrusy. Pro vánoční svátky je typický červený vánoční ubrus, ale setkáte se také se zelenou, modrou nebo bílou. Záleží, do jakých barev Vánoce ladíte. Tvar ubrusu vybírejte podle tvaru stolu a nezapomeňte, že by měl ubrus přes kraje stolu přesahovat v délce zhruba 25–30 centimetrů.

Podle toho, v jaké míře se na stole objeví dekorace, se rozhodněte, zda dáte přednost ubrusu jednobarevnému nebo sáhnete po provedení s vánočními motivy. Mezi typické vzory patří: hvězdičky, pomeranče, sobi nebo cesmíny. Jednobarevné ubrusy mohou být zdobeny třeba výšivkou.

Jestliže máte nádherný masivní stůl, byla by škoda jeho krásu schovávat pod ubrus. V tomto případě bude krásně vypadat pouze středová sváteční štóla, která může být rovněž zdobená nebo jednobarevná. Štólu můžete použít i v případě, že dáte na jídelní desku ubrus. V tomto případě by štóla měla mít odlišnou barvu.

Sváteční jídelní servis, sklenice a příbory

Tato významná událost si žádá to nejlepší nádobí, které doma máte. Na stůl byste měli založit talíře z jednoho servisu. Obvykle se zakládá plytký talíř a na něj talíř polévkový. Ještě vznešeněji však bude působit, pokud pod plytký talíř založíte ještě větší talíř klubový, na kterém se ovšem nejí. Slouží pouze pro podklad dalších talířů.

Také příbory by měly mít slavnostní charakter. Ty s plastovou rukojetí si nechte pro běžné používání. O Vánocích na stůl založte nerezové, stříbrné nebo pozlacené příbory. Horkým trendem jsou v poslední době i příbory v černé barvě. Příbory skládejte podle toho, v jakém pořadí je budete používat. Nejdál by měly být ty, které budete používat jako první. Nejblíže talíře budou příbory na polévku a hlavní chod.

U sklenic dbejte na dokonalé vyleštění. Typ skla vyberte podle servírovaných nápojů. Na přípitek zvolte sklenici na stopce, pro nealko se používají takzvané long sklenice.

Vánoční vonné svíčky a další výzdoba

Pro Vánoce jsou typická světélka. Na stole by proto neměly chybět vánoční vonné svíčky, svícny nebo LED řetězy na baterie. Jejich místo je společně s dekoracemi ve středové části stolu. Vyznavači přírodního stylu sem mohou položit také větvičky jehličnanů, jmelí nebo šišky. Příznivci luxusu přidají třpytivé vločky, hvězdičky nebo skleněné koule ve stříbrné či zlaté barvě. Populárnímu skandinávskému stylu by neměly chybět figurky sobů a saní.

Na vánoční tabuli si své zasloužené místo najdou i ubrousky. Jak poskládat ubrousek na vánoční stůl? Zvolit můžete složení do tvaru vánočního stromečku. Efektivně ovšem vypadá také jednoduchá střecha nebo rulička vložená do spony na ubrousky.

Při dekorování vánoční tabule nezapomeňte na to, že se nemá nic přehánět. Důležité je, aby na sebe jedlíci dobře viděli a měli dostatek prostoru pro pohodlné hodování.