Víte, že se některé prádlo nesmí prát s aviváží? Zjistěte, které to je
Milujete měkké a voňavé oblečení, a tak aviváž přidáváte ke každému praní? V tom případě byste měli vědět, že existují materiály, které může aviváž doslova zničit.
Aviváž je prostředek s chemickým složením, které nejen neprospívá některým materiálům, ale také může dráždit osoby s citlivou pokožkou. Proto vám přinášíme přehled situací, ve kterých byste se používání tohoto prostředku měli obloukem vyhnout.
Co je to aviváž
Aviváž své pojmenování dostala podle francouzského slova avivé, které v překladu znamená oživený nebo svěží. Do praní se aviváž přidává proto, aby změkčila prádlo a zároveň mu dodala dlouhotrvající vůni. U tkanin s vysokým obsahem umělých vláken navíc eliminuje vznik elektrostatického náboje a vytváří ochranný film, díky kterému na prádle neulpívá tolik nečistot.
Pro tento prostředek je v dávkovacím šuplíku vyčleněn speciální prostor označený symbolem ve tvaru květinky. Při praní se přidává k poslednímu máchání. Správné dávkování se liší podle značky přípravku. S dávkováním si v dnešní době moderních automatických praček nemusíte dělat hlavu, protože některé z nich disponují speciální funkcí optimálního dávkování aviváže. Vy ji jen nalijete do zásobníku a pračka si dávku určí podle objemu prádla a typu prané textilie.
Za jakých okolností se aviváž nepoužívá
Aviváž se nedoporučuje používat pro praní ručníků, osušek a funkčního prádla. Rovněž nepotěší ani alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Funkční prádlo ztratí svoje vlastnosti
Jestliže jste sportovní nadšenci, pak je vaše skříň určitě plná speciálního oblečení, jež saje pot, odvádí vlhkost, rychle schne a je prodyšné.
Pro šití takových oděvů se většinou používají umělé materiály jako polyester, polyamid nebo polypropylen. Funkční oblečení bývá často opatřeno membránou, která od materiálu odpuzuje vodu. Pokud pro praní tohoto oblečení použijete aviváž, narušíte jí strukturu vlákna a zničíte funkčnost materiálu, která se již nedá jinak obnovit.
Ručníky přestanou být savé
Ani při praní ručníků a osušek se přidávání aviváže nedoporučuje. Přestože měkké a voňavé ručníky působí lákavě, pamatujte, že aviváž vlákna ručníku obalí, čímž se může snížit jejich savost. Bohatě postačí nadýchanost, kterou získají praním.
Kůže na těle začne svědit
Prádlo pro děti vyžaduje speciální péči stejně jako prádlo pro alergiky či pro osoby s citlivou pokožkou. Vzhledem k chemickému složení aviváže mohou některé látky působit dráždivě. Jedná se především o 3-diol (bronopol), methylisothiazolinone, benzisothiazolinone, octylisothiazolinone, což jsou alergeny. Samostatnou kapitolou je parfemace, díky které prádlo sice příjemně voní, ale pokožku může dráždit.
Čím nahradit aviváž
Jestliže chcete mít příjemně měkké prádlo, můžete si pořídit pračku s parní funkcí. Díky páře nebude oblečení tolik zmačkané, a navíc bude měkké. Tyto pračky však stojí nemalé peníze. Levnější variantou je do posledního máchání přidat zhruba 0,04 dcl octa. Prádlo budě vláčné a nebude cítit kyselým zápachem. O příjemnou vůni se postarají éterické oleje, které můžete k praní přidat.
Aby svěží vůně prádlu vydržela co nejdéle, můžete do skříně mezi oblečení vložit silonový pytlíček s hadříkem napuštěným několika kapkami oleje nebo vsadit na plátěné pytlíčky s aromatickými bylinkami.
Jestliže chcete, aby vám prádlo dlouhou vydrželo a stále vypadalo jako nové, řiďte se při praní údaji uvedenými na informačním lístku oblečení.