Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Venkovní rohožka je nezbytným pomocníkem. Jak se o ni správně starat?

 rohožka před vstupními dveřmi

Rohožka je vysoce funkčním a stylovým doplňkem. Když ji umístíte před vchodové dveře, výrazně omezíte množství nečistot, které by se jinak dostaly dovnitř vašeho domu či bytu.

Pokud však má plnit svou funkci a zároveň vám dlouho vydržet, je nutné si nejen vybrat tu správnou, ale věnovat čas i pravidelné péči.

Podle čeho vybírat rohožku

Při rozhodování mezi dostupnými variantami se soustřeďte v první řadě na materiály, ze kterých jsou rohože vyrobené. Vhodné jsou například PVC, polyester, polypropylen, kokosové vlákno, odolný textil nebo guma. Důležitá je také stabilita rohožky, díky které minimalizujete riziko podklouznutí při čištění obuvi. Tu zaručí spodní protiskluzová strana nebo pogumování.

Podstatné jsou i rozměry. Abyste zvolili správnou velikost, nezapomeňte si prostor před dveřmi důkladně změřit. Ujasněte si i to, zda má rohožka pokrývat celý prostor, nebo pouze jeho část. Kromě klasických obdélníkových tvarů na trhu najdete i půlkruhové rohožky.

Nezapomínejte ani na reprezentativní funkci. Venkovní rohožka by měla na první pohled zaujmout nápaditým a příjemným designem. Zvolit můžete nejen jednobarevnou, ale i ozdobenou geometrickými tvary či ornamenty. Oblibě se těší i obrázky a vtipné nápisy.

Jak čistit venkovní rohože

Pro dlouhou životnost rohožky před dveře je klíčová pravidelná a především správná údržba. Venkovní gumové a syntetické kartáčové rohožky, které musí odolat nejhrubším nečistotám, jako je například bláto a písek, stačí jednou za týden opláchnout vodou. Vstupní rohože z polypropylenu s antistatickými vlákny, z juty, bambusu či kokosového vlákna je zas potřeba pravidelně vysávat a vyklepávat. Na odstranění odolnějších nečistot skvěle funguje vykartáčovaní slanou vodou, do které pro lepší účinek přidejte šťávu z citronu.

Čištění vnitřních rohoží

Chcete obuv zbavit i těch nejjemnějších nečistot? Pořiďte si vnitřní rohože z jemného materiálu, který dobře saje vlhkost. Ty umístěte zejména před vchod na balkon či terasu. Když vyběhnete ven v domácí obuvi, tyto rohožky po vašem návratu do obydlí spolehlivě zachytí i ten nejmenší nepořádek dříve, než jej roznesete po celé místnosti.

Jejich čištění je snadné. Stačí je dát do pračky nebo použít klasickou jedlou sodu, kterou celou rohožku jednoduše poprášíte. Následně ji nechte působit 4 až 8 hodin a po uplynutí této doby rohož vysajte. Soda ji vyčistí i zbaví případného zápachu.

V případě, že ve vaší domácnosti žije pes, kočka nebo malé děti, poprášenou rohožku zakryjte, aby s ní nikdo nepřišel do kontaktu.

Nejste si jistí, zda můžete na vyčištění vaší rohožky použít vodu a saponát nebo zda je lepší čistit nasucho? Pečlivě si prostudujte pokyny výrobce, v nichž najdete odpovědi na všechny vaše otázky.