Umělé trávníky: výběr, druhy, údržba a další tipy
Bydlíte v bytě s balkonem či terasou a přáli byste si mít přírodu skutečně na dosah? Díky umělému trávníku se vaše přání stane skutečností. Trávníkový koberec na první pohled vypadá jako živý, a navíc má celou řadu výhod ve srovnání s trávníkem přírodním.
Trávník z umělého materiálu je příjemný nejen na pohled, ale také na dotek bosých nohou. Zamilují si jej i vaši čtyřnozí mazlíčci. Umělý trávník nezadržuje vodu a je odolný i proti rozmarům počasí. Proč je ideální volbou i pro vás?
Co je to umělý trávník?
Jedná se o speciální druh koberce, který svým vzhledem a charakterem věrně připomíná přírodní trávu. Ve své podstatě se jedná o všívanou plošnou textilii, jejíž vlas tvoří materiály s vysokou pevností.
Zvolit si můžete 3 výšky stébla:
- Nízká stébla – jsou kratší než 20 mm, ale trávník kvůli nim nevypadá moc přirozeně. Je však ideální do míst, kam často chodí vaši čtyřnozí mazlíčci. Tráva je odolná a pro jejich tlapky příjemná.
- Střední stébla – jde o délku 20–35 mm. Trávníky s takto vysokými stébly svým vzhledem nejvíce připomínají přírodní trávník. Nemusíte se přitom obávat, že by stébla natolik ztěžkla, že by nebyla schopna se sama znovu postavit. Tento typ umělého trávníku se hodí do míst, která milujete a ze kterých chcete mít svoji oázu klidu. Jedná se například o balkón či terasu.
- Vysoká stébla – délka přesahuje 35 mm. Stébla mají tendenci slehnout a nedokážou se sama postavit. Trávník proto vypadá nepřirozeně a slehlá stébla zhoršují jeho celkový vzhled.
Výhody umělého trávníkového koberce
Jakými přednostmi si vás umělý trávník získá?
Jednoduchá pokládka
Instalace koberce na umělé povrchy (beton, asfalt, dlažba) je mnohem snazší než instalace na přírodní terén.
- Před samotnou pokládkou zbavte povrch nečistot a ostrých předmětů. Pomoci si můžete koštětem nebo vysavačem.
- Položení trávníku vám usnadní správná šířka trávníkového koberce, která by neměla být o mnoho centimetrů rozlehlejší než podklad, na který budete koberec pokládat.
- Konec koberce dejte co nejvíce ke kraji a upevněte jej tak, aby se nehýbal. Zbytek trávníku srovnejte podle tohoto konce. Odlamovacím nožem odřežte trávu, která přesahuje plochu, již má být trávník pokrytý. Aby koberec na svém místě dobře držel, můžete jej na podlahu přilepit speciálním lepidlem nebo lepicí páskou.
Po rozložení stačí vlákna jen vykartáčovat proti směru slehnutých vláken. Poté si už můžete užít nerušený odpočinek třeba na svojí oblíbené dece.
Nenáročná údržba
Mezi největší výhody rozhodně patří nenáročná údržba. Při péči o trávu budete potřebovat jen smeták s tvrdším vlasem nebo obyčejný vysavač. Odstraníte pomocí nich spadané listí, ale také postavíte slehnutá stébla. Pro čištění větších nečistot se vám bude hodit vlhký hadr, případně jej můžete omýt vodou z konvice.
Dbá na životní prostředí
Zatímco při vysokých teplotách stoupá spotřeba vody pro zavlažování přírodního trávníku, pro trávníkový koberec nepotřebujete ani kapku vody. Ušetříte tak spoustu peněz, a navíc neplýtváte vodou.
Vzhledem k tomu, že trávu nemusíte sekat, nevypouštíte do vzduchu emise uhlíku ze zahradních sekaček poháněných benzínem a nemusíte používat ani hnojiva.
Nezadržuje vodu
Nemusíte se obávat toho, že by se vám na balkoně po dešti v trávníčku udělal rybník. Travní koberec je ušitý tak, aby propouštěl vodu. U balkonu je důležité lehké vyspádování, aby voda mohla odtékat pryč.
Dlouhá životnost
Životnost umělého trávníku se obvykle pohybuje okolo 10 let. Díky UV ochraně se nemusíte obávat vyšisovaných míst. Trávník si tedy zachovává svůj vzhled po celou dobu používání. Kvalitní výrobky jsou natolik odolné, že bez problémů zvládnou tropické i mrazivé teploty, aniž by se podepsaly na jejich vzhledu či struktuře.
Umělá tráva je příjemná nejen pro děti, ale také pro zvířata, a navíc nevyžaduje žádnou údržbu. Dopřejte si kus přírody na svém balkoně či terase i vy.