Roztoči pravděpodobně spokojeně žijí i ve vaší matraci. Jak se jich zbavit?
Pravidelné vysávání matrace s roztoči zatočí
V domácnosti pravděpodobně udržujete čistotu, vysáváte, vytíráte, utíráte prach. Ale co vaše postel? Pravidelné praní povlečení nemusí stačit. Víte, co se děje ve vaší matraci?
Matrace toho musí vydržet opravdu hodně: litry lidského potu, řádění domácích mazlíčků, někdy nevhodné rošty či nedostatečné větrání. Ideální podmínky pro roztoče, tedy pavoukovce, kteří většinou bývají pouhým okem neviditelní. Živí se odumřelými částečkami naší kůže a jejich výkaly jsou zdrojem alergenů. Dobrá zpráva je, že pravidelnou péčí o matraci a lůžkoviny to můžete roztočům dost zkomplikovat.
Nedopřejte roztočům teplo ani vlhko. Pravidelně větrejte
Abyste roztočům život (a rozmnožování) co nejvíce znepříjemnili, musíte upravit podmínky v celém interiéru a především v ložnici. Měli byste zatočit s vlhkostí, kterou tito tvorové přímo milují. Pořiďte si odvlhčovače a také pravidelně intenzivně větrejte a ložnici nepřetápějte. Roztočům vyhovuje i teplo, takže toto opatření se jim líbit nebude.
Matraci pravidelně otáčejte a také nechte dostatečně dýchat před tím, než na ni navléknete nové prostěradlo. Prostěradlo i povlečení by mělo být z materiálu s hustou strukturou mikrovláken. Ta minimalizuje pronikání roztočů a alergenů. Povlečení perte alespoň jednou za dva týdny, a to na 60 °C.
Boj proti roztočům začíná už při výběru matrace
Vyplatí se myslet na prevenci, tedy vybírat matraci, která sama o sobě nenabídne roztočům ideální prostředí. Příkladem je matrace z PUR (polyuretanové) pěny. Ta se totiž mimo jiné skládá z celulózy, která na sebe váže vodu a dokáže ji odpařit. To vede k nižší vlhkosti uvnitř matrace a vznikají tak méně příznivé podmínky pro roztoče.
Roztoči jsou nepřímo zodpovědní za některé alergie
Pomůže také, pokud je potah matrace pratelný. Jednou za čas ho vyperte na 60 °C. Několikrát do roka nechte vyčistit také přikrývku a polštář. Množství roztočů snížíte také pravidelným vysáváním matrace a dalších částí postele – například roštu či různých záhybů v konstrukci.
Nedávejte roztočům šanci ani v budoucnu
Pokud budete dodržovat uvedená opatření, snížíte množství roztočů v matraci na minimum, anebo se jich na čas zbavíte úplně. Nesmíte ale nic zanedbat, jinak se k vám roztoči rádi nastěhují zpátky.