Pro švadlenky: základní potřeby, bez kterých se při ručním šití neobejdete
Ať už se chystáte šlápnout do pedálu šicího stroje, nebo si chcete sem tam něco spíchnout v ruce, existuje několik základních potřeb, které by vám neměly chybět. Se správně vybavenou šicí skříňkou vás nic nepřekvapí.
Čas od času potřebujete přišít utržený knoflík, zašít dírku, která se objevila na tričku nebo si ušít třeba drobnou látkovou dekoraci do bytu. Při ručním šití, ale i při šití na stroji, budete potřebovat správné jehly, nitě a značkovače. A to zdaleka není vše.
Kde nakupovat potřeby pro šití
Základní vybavení pro šití pořídíte jak v kamenných prodejnách, tak na e-shopu galanterie. Tyto potřeby se vyplatí pořizovat ve specializovaných prodejnách neboli galanteriích, jelikož se můžete spolehnout, že zde platíte za kvalitu. V nejrůznějších výtvarných potřebách a hobby prodejnách nemusí zboží dosahovat takové jakosti jako ve zmiňovaných galanteriích.
Vyberte správnou jehlu a nit
Při výběru jehel budete mít na výběr mezi jehlami do stroje a pro ruční šití. Jehly do stroje mají provlékací otvor v zúžené propichovací části, kdežto jehly pro ruční šití v širší zaoblené části. Do strojů byste měli mít 3 základní jehly:
- univerzální,
- strečové,
- na riflovinu.
Jehly pro ruční šití je nejlepší pořídit ve speciálních sadách, které zahrnují různé délky i tloušťky podle typu látky. Chybět by vám neměl ani navlékač jehel. Z bezpečnostního hlediska je lepší při ručním šití používat náprstek.
Nitě musí být především kvalitní. Levné se budou trhat a práce s nimi bude ke vzteku. Nejlepší jsou nitě polyesterové, které se hodí pro šití většiny látek.
Ostré krejčovské nůžky
Do základní výbavy patří krejčovské nůžky. Ideální jsou kovové se šroubem. Tvarovaná rukojeť má menší otvor na palec a větší pro prsty. Nůžky se využívají výhradně ke stříhání látek, nikoliv papíru či vlasů. Rychle by se ztupily. Kromě nůžek můžete pro stříhání využít také řezací kolečko.
Značkovače pro dokonalý výsledek
Pokud nezašíváte dírku, ale šijete podle střihu, budou se vám hodit špendlíky na šití, kterými k sobě látky přišpendlíte. Při šití se vám tedy nestane, že se látky rozjedou. Pro obkreslení střihu či načrtnutí značek se budou hodit klasické krejčovské křídy nebo krejčovské křídy v tužce. Oblíbené jsou i mizící textilní fixy.
Krejčovský metr pro přesnou míru
S krejčovským metrem se látky měří lépe než s metrem skládacím. Jeho délka by měla být alespoň 150 centimetrů. Nejlepší jsou metry vyrobené z materiálu, který se nevytahuje. Zvolit můžete metr svinovací, který je podobný těm, jež se používají třeba ve stavebnictví.
Pokud chcete při šití dosáhnout skvělých výsledků, měli byste si pořídit kvalitní výbavu, se kterou půjde práce od ruky.