Dovolte nám, abychom Vás informovali, že budou probíhat inventury na centrálních skladech v Čeperce a to od 13.1. do 17.1. 2025. Z toho důvodu bude omezen i rozvoz zboží na prodejny v tomto termínu a to včetně balíků z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.

Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Oprava poškrábené podlahy

Jak opravit poškrábanou podlahu: tipy pro PVC, linoleum i dřevěný materiál

Nová podlaha vypadá vždycky skvěle. A s novou podlahou přicházejí i nová přesvědčení: jak budete všichni v rodině opatrní, nikdy vám na ní nic neupadne a nábytek budete vždycky přenášet, místo abyste jím postrkovali.

Jenomže realita bývá trochu jiná. Občas se prostě stane, že vám z rukou něco vyklouzne a skončí na zemi. Občas se zapomenete a židlemi i stolem po podlaze strkáte, místo abyste jej nadnášeli. A občas vám s podlahou udělají nějakou tu neplechu děti nebo domácí mazlíčci. Zkrátka se někdy stane, že se na podlaze objeví škrábance. Není třeba kvůli nim ronit slzy ani volat odborníky. Škrábance z různých typů podlahy dokážete odstranit i sami.

Škrábance na PVC nebo vinylové podlaze

PVC i vinylové podlahy jsou poslední dobou čím dál oblíbenější. Podlahy z PVC hlavně kvůli příznivé ceně, ty vinylové zase kvůli své odolnosti a všestrannému využití. Pokud se vám takováto podlaha poškrábe, máte v zásadě 3 možná řešení:

Oprava fixem

Drobná poškrábání lze vyřešit úplně jednoduše: pomocí permanentního fixu v barvě dekoru vaší podlahy. Pomocí něj jednoduše zabarvíte poškrábaná místa a máte hotovo.

Oprava voskem nebo tmelem

Větší a hlubší poškození, rýhy a škrábance na vinylové či PVC podlaze lze vyplnit speciálním podlahářským voskem nebo tmelem. Ten lze zakoupit v truhlářských potřebách: vyberte si takový odstín, který se nejvíce blíží dekoru podlahy. Vosk či tmel zahřejete pájkou a vyplňte jím nežádoucí prohlubně. Nadbytečný vosk pak odstraníte plastovou špachtlí. Tento způsob opravy lze bez obav použít i v případě laminátové podlahy.

Výměna kusu za kus

Pokud jsou škrábance natolik viditelné, že by nestačil ani vosk, budete muset inkriminovanou část podlahy vyměnit. Právě z toho důvodu je dobré při nákupu podlahové krytiny kupovat nějaký ten decimetr navíc. Poškozenou část jednoduše vyříznete a nahradíte ji novým dílcem stejného rozměru.

Poškrábané linoleum

Před škrábanci si nemůže být jisté ani linoleum. I u něj však máte k dispozici více řešení. Podobně jako u poškrábaného PVC zde můžete vyměnit kus za kus. V případě drobnějších oděrek pak můžete zkusit působení tepla – je však lepší, když tuto metodu nejdříve vyzkoušíte na rezervním kousku linolea. Postižené místo zkuste nahřát fénem nebo horkovzdušnou foukačkou: vlivem tepla by se linoleum mělo vrátit do původní polohy.

Oprava škrábanců na dřevěné podlaze

Dřevěné podlahy jsou klasika, která neomrzí, ani nezestárne. Jejich jedinou nevýhodou je o něco větší citlivost na mechanické poškození, které se ale naštěstí dá vyřešit. Na drobné škrábance si můžete v některé z hobby prodejen pořídit maskovací tužku na dřevo v barvě vaší podlahy. Na větší rýhy platí, stejně jako u vinylové podlahy, vyplnění tmelem. Pokud chcete uplatnit babskou radu, můžete vyzkoušet přetřít postižené místo jádrem vlašského ořechu. Ovšem pozor, platí to pouze pro přírodní dřevěné podlahy.

Přejeme vám, abyste si vaši podlahu užívali dlouho neporušenou a jako novou. Kdyby se však náhodou stala nehoda, už víte, co máte dělat.

Poškrábaná podlaha Poškrábaná podlaha