Máte alergii na prachové roztoče? Přečtěte si pár tipů jak na ně
Ucpaný noc, kýchání, pálení, svědění či otoky očí nebo dokonce zarudlá pokožka a kašel. To všechno jsou projevy alergické reakce. Pokud je zažíváte každou noc, při polštářových bitvách vašich dětí nebo při úklidu, jste pravděpodobně hrdým majitelem alergie na prachové roztoče. Nezbývá nám, než vám pogratulovat a doporučit pár opatření, jak roztočům nedat šanci si ve vašem bytě udělat skupinovou párty.
Roztoči milují vlhkost. Určitě už jste slyšeli, že si máte každé ráno stlát a větrat. Také jste možná slyšeli, že to je špatně a stlát se nemá. Nebudu potvrzovat ani jedno. Faktem je, že během noci se ve vašich lůžkovinách i v celé místnosti hromadí velké množství vlhkosti, které vypotíte a vydechnete do vzduchu. Tato vlhkost a teplo je pro roztoče rájem, takže rozhodně každé ráno větrejte průvanem a přehoďte přikrývku přes čelo postele tak, aby se vlhkost mohla vypařit z přikrývky i matrace. Poté už vám nic nebrání si postel úhledně ustlat.
Pokud jde o vlhkost, není to otázka jen ložnice. Nezapomínejte hodně větrat také v kuchyni a koupelně nebo tam, kde sušíte prádlo.
Neměli byste používat přikrývky z přírodních materiálů, hlavně z peří. To je největším zdrojem prachu. Vlněné přikrývky jsou sice alergicky neutrální, ale nejlépe se osvědčily přikrývky z dutého vlákna. K dostání jsou různé přikrývky s protiroztočovou úpravou. Např. přikrývka a polštář Excellent
z naší kolekce Vesna. Jsou z výjimečně kvalitního materiálu a náplň ze značkových dutých vláken Fibre HSC umožňuje dobré provzdušnění a rychlý odvod vlhkosti. Polštář si oblíbíte také pro jeho měkkost a pružnost. Ta je způsobena speciální náplní z polyuretanových tyčinek, díky kterým polštář tolik nesléhává a zachovává si tvar a polyesterových kuliček, které mu dodávají měkkost.
Antialergická přikrývka Excellent je celoroční. I při své poměrně nízké hmotnosti je příjemně hřejivá a perfektně kopíruje tvar těla.
Roztoči se nedrží jenom v přikrývkách, ale i v matracích. Abyste jim zabránili v pronikání do jádra matrace, mějte pod sebou větší vrstvu tkanin, které jdou sejmout a vyprat. Používejte alespoň dvě prostěradla, nebo rovnou matracový chránič. Např. matracový chránič Komfort je pohodlný, plněný hygienickým dutým vláknem a pratelný na 95 stupňů.
Vysoká teplota praní a hlavně pravidelné praní lůžkovin je nejúčinnější zbraní proti roztočům. Většina jich je zahubena při 60 stupních. Čím je teplota vyšší, tím samozřejmě lépe, ale 60 stupňů je standard, který kvalitní antialergická ložní souprava musí splňovat.
Když opustíme postel a rozhlédneme se po bytě, uvidíme mnoho dalších míst, kde se roztoči rádi schovávají. Koberce, čalouněný nábytek, závěsy, plyšové hračky. Do velké míry se těmto věcem můžete vyhnout. Např. pořídit si koženkovou sedací soupravu, místo koberců dlažbu nebo PVC apod. I tak je ale vhodné pořídit si kvalitní vysavač s účinným filtrem.
Jaké opatření aplikovat a jak striktně je dodržovat záleží na síle vaší alergie. Sami nejlépe víte, co vám škodí. Doufám, že těchto pár rad vám pomůže zpříjemnit si relax a vytvořit si ve svém vlastním bytě bezpečné útočiště proti alergenům.