Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jaký vliv má spánek na Vaše psychické zdraví a proč jej neodbývat

Jaký vliv má spánek na Vaše psychické zdraví a proč jej neodbývat

 

Ukrajujete si postupně ze svého spánku, abyste toho více stihli přes den? Evoluce ovšem nevybavila živočichy spánkem náhodou. Spánek má vliv na logické rozhodování, učení, paměť, emoce, imunitní systém, metabolismus i chuť k jídlu.

V lidském životě jednoduše neexistuje aspekt, který by nebyl – byť jen částečně – ovlivňován spánkem.

Neodkládejte svůj spánek

Už jste slyšeli frázi, že se vyspíte až v hrobě? Pokud se tímto heslem držíte, máme pro vás špatnou zprávu. Chronický nedostatek kvalitního spánku může různými způsoby znepříjemnit váš život, či ho dokonce zkrátit. Spánek není jen volitelná složka životního stylu pro ty, co si to mohou dovolit. Spánek je biologická nutnost, u které nejde dělat kompromisy.

Co s tím dělat? Začněte svůj spánek vnímat jako každodenní úkol. Začněte svůj aktivní den později, pokud to je alespoň trochu možné. Firmy i školy už začínají se zdravou mírou spánku pracovat, bohužel celospolečenská změna je zatím stále v nedohlednu.

Jak napravit svůj rytmus

Při nápravě svého spánkového režimu ale nestačí jen zalézt v 10 večer do postele a usnout na povel. Před spaním byste neměli sledovat televizi, monitory a displeje a ani to přehánět s osvětlením v ložnici. Modré světlo z obrazovek totiž organismus mate a nepřipravuje ho ke spánku.

 

Dívejte se do monitorů alespoň s odstupem 90 minut před tím, než jdete spát. I stolní lampička může ovlivnit tvorbu melatoninu a zabránit vám ve zdravém spánku. Proto je lepší variantou knížka v posteli než koukání do půlnoci na seriály.

Rovněž pro kvalitní spánek hodně uděláte, když si v posteli samotné vytvoříte pro sebe ideální podmínky. Zjistěte si, jaká tvrdost matrace a polštáře vám nejvíce vyhovuje a podle toho si je vyberte. Nezapomínejte také na ložní prádlo a povlečení: správně by se mělo po jednom, maximálně dvou týdnech vyměňovat.

Ke zdravějšímu spánku opravdu stačí málo. A jak poznáte, že jste se doopravdy vyspali? Když se ráno vzbudíte a kolem desáté nebo jedenácté hodiny byste dokázali opět usnout, pravděpodobně spíte dost nekvalitně a měli byste začít s tímto problémem něco dělat.

Téměř celá moderní společnost trpí spánkovou deprivací

Nedostatek spánku napříč industrializovanými národy má prokazatelný dopad na naše zdraví a životní pohodu. Když všechny spánkově deprimované jedince shrneme, zjistíme, že spánek může ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Tento jev, kdy si lidé zcela dobrovolně prodlužují svůj den, se označuje jako tichá epidemie ztráty spánku a rychle se z ní stává jedna z největších výzev zdravotnictví, které ve 21. století čelíme.

 č.1
 č.2