Jaké jsou rozdíly mezi prostěradlem a chráničem matrace? Překvapivě mnoho
Lámali jste si někdy hlavu nad tím, proč byste kromě prostěradla měli používat i chránič matrace? Není to náhodou to samé? Náhodou není, a v článku níže se můžete dozvědět, jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly.
Je ovšem více než pochopitelné, že se prostěradlo a matracový chránič mohou zdát na první pohled zaměnitelné. Vždyť obojí se používá k prodloužení životnosti matrace, stejně jako z hygienických důvodů a pro zvýšení pohodlí během spánku. Rozdíly tu ale přece jenom jsou…
Rozdíl v kvalitě ochrany matrace
Je pravda, že i prostěradlo poskytuje jakýsi základní stupeň ochrany matrace, nicméně matracový chránič toho v této oblasti zastane daleko více. Skrz tkaninu prostěradla se totiž do matrace dostává pot, odumřelé částečky kůže a případně i další nečistoty.
Matracový chránič naopak zabrání průniku zmíněných elementů do vnitřku matrace, čímž zabraňuje i množení roztočů a nežádoucích mikroorganismů. Z výše uvedeného plyne, že například pro alergiky a astmatiky je chránič matrace téměř nezbytností.
Vliv na tepelný komfort lůžka
Matracový chránič dokáže výborně izolovat teplo, což uvítají zejména osoby se sklonem k zimomřivosti. V nabídce jsou ale i chladivé matracové chrániče, jež jsou ideální do horkých letních nocí, ale ocení je i osoby se zvýšenou produkcí potu. Prostěradla ovlivňují ve srovnání s matracovými chrániči tepelné vlastnosti lůžka naprosto minimálně.
Schopnost zadržet tekutiny
Ať už se jedná o vylitou šťávu, pot, dětskou noční nehodu či inkontinenci, ani jedna z uvedených tekutin matraci rozhodně neprospívá. Prostěradlo v těchto případech bohužel slouží jen jako velmi chatrný štít, ale chránič matrace dokáže tekutiny zadržet a zabránit jejich prosáknutí. Do jaké míry jsou chrániče schopné zadržet tekutiny, záleží na materiálu, z jakého jsou vyrobené:
- Chrániče s PVC zátěrem: dovedou zadržet velké množství tekutin, nejsou však prodyšné a při pohybu mírně šustí.
- Chrániče s PU zátěrem: zadrží o něco méně tekutiny než chrániče s PVC zátěrem, ale jsou lépe prodyšné a pohodlnější.
Pokud chcete najít ideální kombinaci, vyzkoušejte oba produkty spojené do jednoho: tedy chránič matrace a prostěradlo v jednom. Ta díky svým absorpčním vlastnostem rychle odvede tekutiny z povlaku, čímž ušetří matraci od vlhkosti.
Jak to tedy ve výsledku je?
Chránič matrace, na rozdíl od prostěradla, uchrání matraci před tělními tekutinami a odumřelým částečkám kůže. Chránič tak bude pro spoustu nocležníků – především těch, kteří trpí kožními či dýchacími potížemi – lepší variantou než prostěradlo. Jinak vždy volte na základě osobních preferencí.