Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybrat anatomický polštář?

Spící paníTo je asi nejčastější dotaz, který nám pokládáte. Spousta lidí je volí např. kvůli bolestem krku, ale anatomický polštář si nelze přizpůsobit na míru, což vzbuzuje strach z nesprávné volby. Vybrat ten správný, který vám poskytne opravdu pohodlný a uvolňující spánek se může zdát těžké. Vyplatí se sáhnout hloub do peněženky? Jaký je v polštářích rozdíl?

 

Objasnění pojmů

Mnoho lidí se ztrácí v pojmech zdravotní, anatomický a ortopedický polštář. Jaký je v nich vlastně rozdíl a jaký mají přínos?

 

Zdravotní polštář

Pokud je výrobek označen jako zdravotní polštář, jedná se o produkt, který je klinicky hodnocen podle zákona o zdravotních prostředcích. Zároveň by měl nést označení CE, které dokládá, že výrobek splňuje požadavky všech platných směrnic, které se na daný produkt vztahují, a také je na něj uplatněna snížená sazba DPH.

 

Zákon a dané směrnice potvrzují, že výrobek neohrozí váš zdravotní stav a že jakákoliv rizika spojená s užíváním polštáře jsou přijatelná v porovnání s jejich přínosem. Konkrétní účinky a přínos jsou testovány a shrnuty v závěru klinického hodnocení, které vám každý výrobce může doložit.

 

V našem sortimentu nabízíme zdravotní polštáře Gumotex Optimalflex a Ergo Bio.

 

Ortopedický polštář

Pro označení polštáře jako ortopedický není nutné mít žádný certifikát a nevztahují se na takový výrobek žádné směrnice nebo normy. Slovo samotné naznačuje, že se jedná o polštář, který by měl předcházet problémům s páteří, ale nemusí to být klinicky ověřeno.

 

Anatomický polštář

Je polštář tvarovaný podle lidského těla tak, aby pomáhal udržet optimální polohu hlavy, čímž uvolňuje krční páteř a svalstvo. Díky anatomickému polštáři tomu je spánek opravdu relaxační a nabije vás dobrou náladou a energií do nového dne.

 

Zdravotní polštář tedy může být anatomický a nemusí. Stejně tak je to platí obráceně. U zdravotního polštáře máte zákonem potvrzeno, že je skutečně navržen tak, aby bylo tělo ve správné poloze. Což je rozhodně velké plus, ale nepovažujte to za všespásné. Neupínejte se na to, že si koupíte zdravotní polštář a všechny problémy budou vyřešené. Já osobně jsem si koupila zdravotní matraci za cca 10 tis., která mi v prodejně přišla pohodlná. Po prvních 3 nocích jsem byla dost rozmrzelá, protože mě bolelo celé tělo a probouzela jsem se neodpočatá. Výrobce mi řekl, že u lidí, kteří spali na nekvalitních matracích, je to běžné, a brzy to přejde. Skutečně jsem dosud spala na molitanové matraci za 1500 Kč, takže jsem nad tím mávla rukou. Situace se trochu zlepšila, ale i po půl roce jsem stále trpěla ostrou bodavou bolestí zhruba mezi 22 a 23 obratlem. Často jsem se s ní probouzela, někdy jsem ji pocítila hned, jak jsem si lehla a mnohdy mě doprovázela celý den. Změna matrace pomohla okamžitě.

 

Z toho vyplývá, že žádný certifikát vám nepomůže najít ten pravý polštář a bohužel, i když si výrobek vyzkoušíte třeba na prodejně, může se stát, že zvolíte špatně.

 

Proč anatomický polštář?

Základní smysl anatomického polštáře spočívá v tom, že nutí vaše tělo ležet ve správné poloze. To vede k pohodlnému a zdravému spánku, ale správná poloha neřeší všechno. Pokud vás bolí záda, nemůžete očekávat, s anatomickým polštářem se vše změní. Zároveň to neznamená, že si jej kupovat nemáte.

 

Máte-li jakékoliv zdravotní problémy, je třeba je řešit s lékařem. Bolest krku nebo zad může mít mnoho příčin. Možná máte jednu nohu kratší nebo máte špatné držení těla. Můžete mít vyhřezlou ploténku a může to být jenom tím, že celý den sedíte v práci u počítače a nijak své zádové svalstvo neposilujete. Pokud nezjistíte příčinu vašeho problému, nemůžete se spoléhat na zázračné výrobky, ať už se jedná o doplňky stravy nebo polštář.

 

V každém případě vám správné držení těla, správná poloha při spánku a procvičování svalstva nemůže uškodit. Právě naopak, ke zmírnění vašich problémů mohou významně přispět. Anatomický nebo zdravotní polštář je tedy hlavně prevencí a v mnoha případech skutečně pomáhá eliminovat bolest a zlepšit kvalitu spánku.

 

Základ je v materiálu

Anatomické polštáře jsou ve většině případů vyráběny z pěnových materiálů. Nejčastější a nejoblíbenější jsou polštáře z tzv. líné pěny neboli viskoelastické pěny. Při kontaktu s teplou pokožkou pěna měkne a naopak, když ji necháte v lednici, vytáhnete polštář tvrdý jako beton (berte s nadsázkou). Pokud na ni vyvinete tlak, velmi pomalu se vrací do původní polohy. Má zcela výjimečnou schopnost přizpůsobit se křivkám těla – máte pocit, jakoby vás polštář obalil, jakoby jste se do něj ponořili, což je pro většinu lidí pocit velmi příjemný.

 

Kromě líné pěny se pro výrobu anatomických polštářů používají i další pěnové materiály podobné molitanu. Liší se technologickým postupem výroby, čímž je dosaženo mírných odlišností ve vlastnostech.

 

Posledním typem jsou anatomického polštáře plněné klasickými polyesterovými kuličkami, pěnovými drtěmi, nebo různými přírodními materiály, např. vlnou, nebo semeny rostlin. Ty se vlastnostmi obvykle podobají klasickým polštářům. Zejména polštáře plněné PES vlákny vynikají vzdušností, takže jsou méně náchylné na tvorbu plísní a roztočů.

 

Podle čeho si vybrat?

Asi o žádném materiálu se nedá obecně říct, že je nejlepší. Ani žádný konkrétní polštář nemůže být ideální pro každého. Výběr materiálu závisí nejvíc na tom, co je vám příjemné. Chcete se každý večer „ponořit“ do líné pěny, nebo chcete ulehat do pružného měkkého polštáře s polyesterovými kuličkami?

 

Pokud jste ve fázi, kdy jste rozhodnuti, že chcete např. polštář z líné pěny, nemáte vyhráno. Polštáře mají např. různou hustotu, některé jsou tužší, jiné měkčí. Často bývají obohaceny o různé výtažky z rostlin, i samotná líná pěna může být vyrobena z přírodních, nebo naopak syntetických materiálů. Liší se také potahy, hlavně materiálovým složením. Např. u anatomického polštáře Ylang Ylang jsou výtažky obsaženy právě v potahu, nikoliv v polštáři. Zásadní je ale rozměr a tvar.

 

Tvar vybírejte podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte a co od polštáře očekáváte. Různými náplněmi, výtažky z rostlin apod. je docíleno vlastností, jako např. zvýšená schopnost absorbování vlhkosti. Polštáře např. uvolňují esence, které pomáhají odbourat nespavost apod. Pokud chcete polštář, který umí „něco víc“ určitě si připlatíte. Polštáře bez podobných nadstandardních vlastností mohou i za málo peněz poskytnout hodně muziky. 
Pokud jde o polohu, pro spaní na břiše je vhodnější nižší polštář, zatímco pro spaní na boku musí být polštář dostatečně vysoký, aby vaše páteř byla v rovině. Neřeknu vám, kolik centimetrů to má být. Záleží to na šířce vašich ramen, na tom, jak měkkou máte matraci a jak měkký je samotný polštář.

Na zádech

Na zádech

Při spaní na zádech by hlava měla být v mírném předklonu. S tím souvisí i častý dotaz, zda má být u polštáře s dvojitou vlnou (viz. Obrázek) pod krkem ta větší vlna, nebo ta menší. To záleží na konkrétním tvaru a velikosti polštáře, a na poloze ve které spíte častěji – na zádech, nebo na boku? Jednoduše dejte polštář tak, aby byla hlava mírně předkloněna.

 

Vhodný tvar polštáře pro tuto polohu je s jednou nebo s dvojitou vlnou, či klasický rovný tvar.

Na boku

Na boku

V této poloze by páteř celého těla měla být v naprosté rovině. To ovlivňuje především vhodná matrace. Polštář s vlnami tedy opět dejte tak, abyste této polohy docílili.

 

Vhodný tvar polštáře je s jednou či dvojitou vlnou, která podpírá krk. Tuto přednost postrádají rovné polštáře, jako polštáře z řady London nebo Vesna Exclusive. I ty ale udržují páteř v rovině a pro spaní na boku jsou vhodné.

Na břiše

Na břiše

Tato poloha je sama o sobě špatná. Hlavu máte nepřirozeně natočenou, což může být příčinou ranní bolesti za krkem.

 

Pro spaní na břiše byl vyvinut speciální polštář ve tvaru kříže – podpírá ramena i hlavu přičemž krk máte ve vykrojené části a polštář vás tak nedusí. Z našeho sortimentu mohu nabídnout polštář Ylang Ylang, který je z poměrně měkké líné pěny a díky speciálnímu vykrojení je vhodný pro všechny polohy spánku.

 

Na nový polštář si musíte zvyknout

Pokud celý život spíte na klasickém polštáři z peří nebo dutých vláken apod., může pro vás první noc na anatomickém polštáři být velmi nepříjemná. Pokud je tělo zvyklé na nesprávnou polohu a najednou jej začnete nutit k něčemu jinému, zareaguje na to. Nebudete moci usnout, nebo se budete probouzet s bolavým krkem. Není to pravidlem, ale je to velmi častý jev. Zpravidla po týdnu až dvou si tělo zvykne a nový polštář si zamilujete. Pokud nepříjemné pocity přetrvávají, bohužel vám daný polštář nevyhovuje a měli byste jej vyměnit.

 

Text pro vás napsala: Ivona Pokorná