Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak vybělit záclony? V hlavních rolích inkoust a prášek do pečiva

Praní záclon není žádná věda. Stačí zvolit šetrný program a vhodný prací prostředek. Bělení je však jiný oříšek! Bílou barvu můžete podpořit buď přípravky, které se nacházejí v každé domácnosti, nebo se obrátit na specializované prostředky. Co stojí za vyzkoušení? Rozhodně prášek do pečiva nebo inkoust, ale i další fígle.

Na pečení i bělení

V případě, že vaše záclony se halí do šedé barvy, sáhněte po klasickém prášku do pečiva, který má ve spíži každý, kdo rád peče. Prášek je možné použít dvojím způsobem:

  1. Při namočení – do vodní lázně, ve které budou záclony několik hodin ležet, nasypte 4-5 sáčků prášku do pečiva. Po několikahodinovém namáčení záclony vyperte tak, jak jste zvyklí.
  2. Při praní – jestliže jste v časové tísni a nemáte několik hodin na to, aby záclony ležely ve vodní lázni, můžete 3-6 sáčků nasypat přímo do bubnu pračky společně s pracím prostředkem, ve kterém záclony perete.

Bez obav však můžete oba dva způsoby zkombinovat a nechat záclony v lázni z prášku do pečiva několik hodin namáčet a také je v prášku do pečiva vyprat.

Vinný nebo kvasný ocet

Ocet se používá stejným způsobem jako prášek do pečiva. Použít můžete vinný, ale i běžný kvasný lihový ocet. Jestliže se rozhodnete záclony před praním namáčet, připravte si octovou lázeň, která si žádá 2,5 lžíce octa na 1 litr vody. V lázni můžete nechat záclony odpočívat celou noc a následně je vyprat obvyklým způsobem. Kromě toho je možné ocet přidat přímo do bubnu pračky před praním.

Voda a ocet na bělení záclon 

Jestliže doma nemáte ocet, můžete sáhnout po citronové šťávě, díky které dosáhnete stejného výsledku jako s octem.

Osolte to

Zašedlého tónu záclon se zbavíte také pomocí kuchyňské soli. Její použití je podobné jako u prášku do pečiva či u octa. Pokud se rozhodnete před praním záclony celou noc namáčet, připravte si vodní lázeň v poměru 3 lžíce soli na 10 litrů vody. Po namáčení záclony vymáchejte ve vodě a vyperte v pračce tak, jak je perete běžně. Jestliže chcete účinnosti soli podpořit, můžete k ní přisypat ještě několik sáčků s práškem do pečiva.

Bělící síla jelena

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.

Peroxid vodíku nejen na odřeniny

Nezpochybnitelné bělicí účinky má také peroxid vodíku. Jestliže se rozhodnete záclony bělit tímto způsobem, stačí, když celou lahvičku nalijete přímo do pračky a záclony v něm šetrně vyperete.

Modrý inkoust pro zářivě bílou barvou

Používání modrého inkoustu pro bělení záclon se může jevit jako paradox, že? A přitom tento způsob opravdu funguje.

Inkoust ve sklenici 

Stačí jen do posledního cyklu máchání přidat kapku modrého inkoustu, aby voda byla světle modrá. Inkoust přidávejte po kapkách. Pokud byste ho použili moc, zabarvily by se záclony domodra. Inkoust sice záclony nevybělí v pravém slova smyslu, ale dokáže je opticky rozjasnit.

Lektvar z hydroxidu sodného, mýdlových vloček a teplé vody

Jako nové budou záclony vypadat, pokud je na 2 hodiny namočíte do roztoku z 3 lžic hydroxidu sodného a 3 lžic mýdlových vloček, které rozpustíte v 10 litrech teplé vody. Záclony čas od času vařečkou obraťte, po 2 hodinách vymáchejte a naškrobte.

Aby efekt bílých záclon dlouho vydržel

Jestliže chcete, aby si svůj perfektní vzhled záclony udržely i dlouho po vyprání, neuděláte chybu, pokud na závěr praní přidáte aviváž. Díky ní vydrží záclony podstatně déle bílé. Jestliže chcete předejít usazování prachu (o záclonách se totiž říká, že jsou lapači prachu), vymáchejte je na konec v tekutém škrobu.

Zašedlé záclony rozhodně nepatří do popelnice. Stačí jen vyzkoušet jeden z našich receptů a vrátit záclonám jejich původní bělost.