Jak se zbavit molů: Můžete zkusit přírodní způsob i chemické přípravky
Moli patří mezi nejčastější domácí škůdce, kteří se živí rohovinou. Rohovina neboli keratin je látka, již – mimo jiné – obsahují přírodní materiály používané na šití oblečení.
Přestože motýlci vypadají nenápadně, dokážou během krátké doby zcela zničit například vlněný kabát, svetr, ale také koberce nebo potahovou látku sedačky či křesel. Jestliže na vás ze skříně tento třepetající se motýlek vylétl, nezoufejte. Známe postupy, kterými molu přistřihnete křidélka.
Oblečení škodí larva, nikoliv mol
Mol je malý motýlek, který dosahuje velikosti od 4 do 8 mm. V domácnosti se můžete setkat se dvěma typy:
- mol moučný,
- mol šatní.
Druhého jmenovaného poznáte podle stříbrných křídel s tmavými skvrnami. Vyskytuje se nejčastěji v blízkosti šatů, oblečení, koberců a dalších potahových látek, které jsou ušity z přírodních materiálů. Obávaným škůdcem přitom není přímo mol šatní, ale jeho larva. Larva se totiž živí keratinem, tedy rohovinou, která se vyskytuje v některých přírodních materiálech, jako jsou vlna nebo bavlna.
Samičky nakladou vajíčka do míst, jež jsou klidná, vlhká, teplá, tmavá a ideálně blízko keratinu. Larva si následně z vláken oblečení vytvoří kuklu. Podle toho, kolik potravy – čili látky – má, tím větší bude.
Nejlepší léčba je prevence
Jestliže chcete předejít výskytu molů, dodržujte několik jednoduchých opatření. Moli milují vlhká a tmavá místa, takže hodně větrejte – a to nejen v pokoji, ale také ve skříních. Skříně pravidelně čistěte. Kusy oblečení, které nosíte jen občas, pravidelně perte. Oděvy, které již nenosíte, ale stále jsou v dobrém stavu, odneste třeba do kontejneru na textil. Pamatujte, že moli milují všechno papírové, takže do skříně nedávejte krabice, papírové tašky ani úklidový papír do polic.
Zbavte se molů bez chemie
Než sáhnete po chemickém přípravku, můžete vyzkoušet několik babských rad, které by vás nezvaných hostů měly zbavit.
- Čerstvou levanduli moli doslova nesnáší, ale vy si ji zamilujete. Levanduli můžete dát mezi oblečení v plátěných pytlíčcích nebo ve svazcích. Fialovou bylinku pravidelně měňte.
- Mezi prádlo položte celé mýdlo nebo jej nadrťte a mezi prádlo vložte v pytlíčkách.
- Spolehlivým pomocníkem může být i drcený černý pepř. Jeho aroma však brzy vyprchá, takže je důležité jej pravidelně měnit.
- Do skříně je možné zavěsit větvičku chmele nebo smrkovou větvičku, jejichž vůni moli nesnášejí.
- Sáhnout můžete i po celé řadě aromatického koření, například po rozmarýnu, bobkovém listu, skořici, hřebíčku nebo pomerančové kůře.
- Připravte si roztok z jednoho dílu melasy a dvou dílů octa. Tekutinu v misce postavte na dno skříně.
Sáhněte po specializovaných prostředcích
Jestliže se vám neosvědčila žádná z přírodních cest, sáhněte po přípravcích obsahujících feromony nebo lapačích s lepivým povrchem, které obsahují insekticidy. Při velkém zamoření je možné zvolit dezinfekční prostředky a postřiky. Patří mezi ně například dýmovnice, popraše, postřikové nebo pyretroidní emulzní koncentráty.
Začněte proti molům bojovat ihned, jakmile se objeví. Čím dříve začnete, tím méně škod na oblečení a jiných textiliích napáchají.