Od 13.1. do 17.1.2025 budou probíhat na centrálních skladech v Čeperce inventury.
V tomto termínu bude omezen rozvoz zboží na prodejny včetně zásilek z e-shopu. Termíny inventur jednotlivých prodejen naleznete ZDE.
 
K 11.1.2025 dojde k uzavření prodejny Vesna Nová Paka.
Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Jak na praní černého oblečení a domácího textilu

Při praní černého oblečení je nutné dbát nejen na výběr správného pracího prostředku, ale také na způsob sušení či stav vaší pračky. Ani vybledlé oblečení nemusí letět do úklidových hadrů. Existují totiž minimálně dva způsoby, které dokážou černou barvu obnovit.

1. Čistá pračka = polovina úspěchu

Na vzhledu černého vypraného prádla se do jisté míry podílí stav vaší pračky. Věděli jste, že pokud jste v pračce prali například ručníky, flanel, deky nebo jiný textil, který pouští vlákna, budou tato vlákna vidět i na černém oblečení? Proto buben pračky vždy dobře vyčistěte. Věnujte se především gumovému těsnění, speciálně jeho vnitřnímu prostoru. Pod těsnicí gumou se totiž kupí veškeré nečistoty (vlákna, vlasy, chlupy, žmolky z papírových kapesníčků…).

2. Třiďte a perte naruby

Třídění prádla podle barev má rozhodně smysl. Nejenže tím zabráníte zaprání světlejších kousků, ale také tím podpoříte zachování černé barvy. Uvolněná barva se totiž bude vsakovat zpět do prádla. Při třídění se řiďte nejen barvou, ale také informačním štítkem. Každý kousek totiž může vyžadovat jiný přístup. Například vlna a pleteniny se perou jinak než bavlna.

Po roztřídění podle barvy a materiálu nezapomeňte každý černý kousek obrátit naruby. Praním z rubové strany zabraňujete narušování povrchu vláken látky, čímž předcházíte blednutí barvy na straně, která je při nošení vidět.

3. Nepoužívejte univerzální prací prostředky

Jestliže chcete, aby vaše černé prádlo časem nezměnilo svoji barvu, perte jej pouze v přípravcích určených pro praní tmavého oblečení. Obecně se doporučuje praní v gelu, který se ve vodě rozpustí a nezanechá na prádle stopy, jako tomu může být u pracího prášku. Gel se zpravidla přidává přímo do bubnu. Výjimkou je snad jen praní na odložený start, kdy se doporučuje gel nalít do dávkovače. Na černém oblečení by totiž mohly kvůli delšímu působení gelu vzniknout skvrny.

 Praní černého textilu

Proč pro praní nepoužívat univerzální prací prostředky nebo prostředky pro praní barevného či bílého prádla? Jelikož obsahují bělidla a jiné rozjasňující složky, které by černou barvu mohly proměnit v šedou.

4. Vyberte vhodný program a pračku nepřeplňujte

Má vaše pračka program pro praní černého oblečení? V tom případě je to to nejlepší, co vás z hlediska praní černého prádla mohlo potkat. Budete totiž mít jistotu, že se prádlu dostane té nejlepší péče. Jestliže speciálně určený program nemáte, zvolte program, který pere na 40 °C. Obecně se nedoporučuje prát na teplotu která převyšuje maximální hodnotu doporučenou výrobcem.

A buben pračky by neměl být prádlem přeplněný. Optimální množství poznáte tak, že se vám do prázdného prostoru bubnu vejde dlaň na výšku.

5. Nesušte na sluníčku

Sluneční paprsky totiž mají tendenci černé prádlo šisovat. Kvůli vysokým teplotám může k blednutí docházet i při sušení v sušičce. Nejlepší je naruby vyprané černé prádlo pověsit na klasický sušák a nechat uschnout na vzduchu ve stínu.

Jak vyprat černé prádlo

Bonusový tip: Obnovte černou

Vybledlému oblečení černou barvu opět vrátíte, pokud jej začnete prát v gelu na černé prádlo. Obsahuje látky, které si s vyblednutím dokážou poradit. Pokud nepomůže gel, sáhněte po černé barvě, kterou přidáte do bubnu, a oblečení v ní vyperete. Proti vyblednutí pomůže, pokud do pračky před praním přidáte 2-3 lžíce octa s trochou vody nebo půl šálku kuchyňské či jedlé sody.

Užívejte si sytou černou barvu po dlouhou dobu. Stačí jen vybrat vhodný prostředek, správně sušit a držet se výše uvedených rad pro praní černého textilu.