Dřevěné podlahy?
Uvažujete o dřevěné podlaze? Zjistěte, ze kterých druhů můžete vybírat
Pokud právě vybíráte podlahu do interiéru, pravděpodobně zvažujete výhody a nevýhody různých materiálů. Dlažba je odolná a snadno se udržuje, podobné vlastnosti má i vinylová podlaha – navíc se hodí do všech místností v bytě. A co třeba dřevěná podlaha? Zjistěte, která je pro vás ideální.
Mezi výhody podlah ze dřeva patří tepelná a akustická izolace, dlouhá životnost a také možnost několikanásobné renovace. Hodí se pro podlahové vytápění a je poměrně elastická – v porovnání například s dlažbou tedy nemá takovou tvrdost, což je při chůzi příjemnější. Dřevěným podlahám ale nesvědčí vlhkost ani výrazné výkyvy teplot.
Parkety, masivní prkna či vícevrstvá podlaha? Výběr je na vás
Existuje několik typů dřevěných podlah. Obzvlášť dříve se často používaly parkety, které často i dnes díky renovaci a při správné údržbě dokáži plnit svou funkci. Jde sice o dražší verzi dřevěné podlahy, ale vydrží toho opravdu hodně a jejich údržba je poměrně snadná.
Co se týče druhu dřeva, můžete mít parkety z levnějších českých dřevin, ale i z těch exotických. Pokud se vám přestane líbit přírodní barva parket, nechte je nalakovat. Už při výběru podlahy uvažujte o tom, s jakým nábytkem či dalšími dřevěnými prvky ji budete chtít kombinovat.
Masivní prkna nabízí víc než jen dlouhou životnost
Další možností je masivní dřevěná podlaha. Jak už označení napovídá, skládá se z masivních prken, přičemž každé prkno je vyrobené z celistvého kusu dřeva. Podobně jako u parket je i zde výhodou dlouhá životnost a snadná renovace, protože prkna lze opakovaně brousit a lakovat. Jejich přírodní vzhled je nezaměnitelný – dokážou interiér povznést na jinou úroveň. Ovšem právě podlahy z masivu jsou citlivější na změny teplot a vlhkost.
Dřevěnou podlahu můžete nechat položit také plovoucím způsobem
Třetím typem je vícevrstvá dřevěná podlaha. V tomto případě již nejde o masivní dřevo. Díky tomu nabízí vícevrstvá podlaha větší stabilitu – nepodléhá tolik vlivům prostředí, například změnám teploty a vlhkosti. Je tvořena dvěma nebo třemi dřevěnými vrstvami. U třívrstvé podlahy jde o dřevěnou dýhu, výztuž z levnějšího masivu (například borovice či smrk) a nakonec nášlapnou vrstvu z ušlechtilé dřeviny – může jít o měkkou či tvrdou dřevinu, a to jak tuzemskou, tak exotickou. Záleží na vašem vkusu.
Tento typ je díky specifické konstrukci možné pokládat jako plovoucí podlahu, tedy bez celoplošného lepení. Podobně jako další druhy dřevěných podlah lze i tu vícevrstvou renovovat, zpravidla ale ne tolikrát.
Každý z uvedených typů má svá specifika a to se odráží i na způsobu jejich instalace. Pokládku dřevěné podlahy (stejně jako výběr materiálu) by měl provádět odborník – dřevo jakožto přírodní materiál se může během let měnit a pracovat a právě odborník s tím bude mít zkušenost a zohlední tento fakt při pokládce. Pokud přece jen dojde k deformaci podlahy, je potřeba ji vyrovnat. I vyrovnání dřevěné podlahy je lepší přenechat odborníkům.
Co se týče způsobů kotvení dřevěné podlahy, lze ji lepit v pásech, ale také celoplošně. Další možností je kotvení k roštu pomocí vrutů nebo hřebů či již zmíněný plovoucí způsob pokládání.
Myslete na nízkou odolnost podlahy vůči vlhkosti a změnám teploty
Dřevěná podlaha přináší mnoho výhod, je ale potřeba brát v úvahu i její specifika – například špatnou snášenlivost vlhkosti a změn teploty. Pokud pro vás tyto podmínky nejsou problémem, odměnou vám bude kvalitní přírodní podlaha, která dlouho vydží.