Bytový textil a vybavení interiérů pro spokojené bydlení

Čerstvý vzduch v ložnici je důležitým aspektem pro zdravý spánek

Čerstvý vzduch v ložnici je důležitým aspektem pro zdravý spánek

 

Pokud se v noci často budíte, ráno se probouzíte s bolestí hlavy a stále nedostatečně odpočatí a vyspaní, měli byste začít věnovat pozornost kvalitě svého spánku. Příčin vašich potíží může být několik, ale spoustu z nich dokážete jen drobnými změnami vyřešit. Co všechno se stane, když začnete spát s otevřeným oknem?

Aby se vaše tělo dostatečně zregenerovalo a odpočalo si, potřebujete spát 8 hodin denně. Jenže občas se dostaví potíže s energií a únavou i tehdy, když požadovanou dávku spánku denně dodržujete.

Kvalitní spánek má mnoho proměnných

Spánek může ovlivnit kvalita matrace, psychická pohoda, koukání do monitorů a televizí před spaním, prostředí, ve kterém spíte a v neposlední řadě také kvalita vzduchu v místnosti, ve které se chystáte ke spánku.

Snad každý má v létě přes noc otevřeno, aby ochladil teplý vzduch, který se přes den stihl v domě nashromáždit. Na podzim a v zimě je ale často o čerstvý vzduch v ložnici nouze.

Důvodem, proč se v nevyvětrané ložnici špatně spí, je přebytek kyslíku uhličitého, který stihnete za 8 hodin spánku do místnosti nadýchat. Kvůli jeho vysoké koncentraci jej pak vdechujete zpátky a způsobujete si bolesti hlavy a přehnanou únavu.

Jak vyvětrat místnost a připravit se na spánek?

S otevřením okna před spánkem na několik minut si nevystačíte. Možná se vám bude lépe usínat, ale stejně dříve nebo později ložnici opět zaplníte oxidem uhličitým. Během spánku totiž potřebujete pravidelný přísun čerstvého vzduchu.

Možností je mikroventilace, která neotevře okno úplně, ale nabídne dostatek prostoru pro ventilaci vzduchu. Další jednoduché řešení může být, že otevřete okno v místnosti, která sousedí s ložnicí – tedy za předpokladu, že se k vám čerstvý vzduch má příležitost dostat. Předejdete tak přílišné zimě v ložnici, ale na oplátku si vytvoříte ledové království v jiné části domácnosti.

Každý problém má své řešení

Další řešení, která se nabízejí, už vyžadují investici a v některých případech i zásahy do budovy. Jedním z nich je nucené větrání, které můžete znát především jako ventilátory na WC nebo v kuchyni. Jako další možnost můžete využít například větrací jednotky bez rekuperace. V takovém případě ale budete potřebovat zásah do zdí a s tím související investice.

Ať už se rozhodnete svůj příděl čerstvého vzduchu řešit jakýmkoliv způsobem, bude to mít pouze pozitivní vliv na váš spánek a jeho kvalitu. Takže: dobrou noc!

 č.1