6 tipů, jak malým dětem vštípit návyky zdravého spaní již v útlém věku
6 tipů, jak malým dětem vštípit návyky zdravého spaní již v útlém věku
Pozorujete na vašich dětech velkou únavu? Jsou roztěkané, ve škole jim padá hlava a často nedávají pozor? To všechno může být způsobeno nedostatkem kvalitního spánku. Proto vám přinášíme osvědčené tipy, jak dětem spánek zlepšit.
Kvalitní spánek je u dětí klíčový (nejen) pro pevné zdraví, správný vývoj a růst a dostatek energie, kterou spotřebovávají v průběhu celého dne. Pokud vaše děti naučíte dodržovat některá z našich jednoduchých pravidel, budou lépe usínat, jejich spánek bude kvalitnější a ráno se probudí odpočatější.
Jak zajistit vašim dětem lepší spánek?
Naše tipy vám doporučujeme zkoušet postupně. Změnit totiž dětem kompletně režim ze dne na den by pravděpodobně nepřineslo očekávané výsledky. Tyto návyky dětem vštěpujte od co nejútlejšího věku, aby si je zažily a měly tak postaráno o dobrý základ do celého života.
1. Poslední hodina před spánkem
V poslední hodině před usnutím zařiďte, aby se vaše děti věnovaly klidným aktivitám. Vyhněte se mobilnímu telefonu, televizi i počítačovým hrám. Děti si mohou samostatně nebo spolu s vámi číst, můžete si popovídat o tom, jaký jste měli den nebo si zahrát společenské hry. Večerní čas berte jako váš společný rituál a zkuste jej trávit smysluplně – v rodinném kruhu.
2. Pravidelný pohyb
Pravidelné cvičení má pozitivní vliv na spánek vašich dětí. Ve dnech, kdy vaše děti nemají tělocvik nebo sportovní kroužky, zkuste jít alespoň společně na procházku. Víkendy se pokuste trávit co nejaktivněji. Děti přece jen potřebují vybít energii – pamatujte, že jí mají daleko víc než dospělí.
3. Správný režim a počet aktivit
Nastavte dětem pravidelné časy všech denních aktivit. Školní rozvrh je pevně daný; vy ale můžete mít vliv na to, kdy budou vaše děti mít kroužky, kdy bude čas na domácí úkoly nebo kdy bude připravena večeře. Čím pravidelnější režim zavedete, tím lépe budou vaše děti spát a tím víc budou v pohodě.
Ale pozor: pokud dětem naordinujete příliš mnoho aktivit, spánek jim to určitě nevylepší. Vyhněte se proto kalendářům rozplánovaným do poslední minuty; místo toho dětem nechte také trochu volnosti.
4. Zařízení dětského pokojíčku
Odstraňte z dětského pokojíku vše, co by mohlo rušit spánek vašich dětí. Do pokojíčku, pokud možno, neumisťujte televizi – tu si pak děti můžou pustit i po večerce a může mít negativní vliv na jejich usínání. V pokoji by měla být správná teplota – ne příliš vysoká, ale ani příliš nízká. Nezbytností je kvalitní zatemnění všech oken a tiché prostředí. Pokud se vaše děti bojí usínat potmě nebo trpí nočními můrami, pořiďte jim noční lampičku.
5. Postel slouží jen pro spánek
Obzvlášť v případě, že mají vaše děti problémy se spánkem jim nedovolte, aby si v posteli hrály, koukaly na televizi a dělaly cokoliv dalšího, co přímo nesouvisí se spánkem. Postel by měla sloužit opravdu jen na spaní, na hry dětem vyhraďte jiný prostor. Správná dětská matrace je také klíčem k dobrému spánku, podobně jako vhodně vybraná přikrývka a pohodlný, nejlépe anatomicky tvarovaný polštář.
6. Ani velká, ani malá večeře
Když dětem připravujete večeři, myslete na to, aby nebyla příliš velká ani malá. S přeplněným žaludkem nebo s kručením břicha se jim nebude dobře usínat. Na večeři volte lehčí jídla s dostatkem zeleniny; rychlé cukry v podobě sladkostí nechte raději na ráno. Večer se také vyhněte kávě, čaji, kole nebo energy drinkům.
Čím ještě podpořit zdravý spánek vašich dětí?
Při přemýšlení o zdravém spánku vašich dětí nezapomínejte, že vy sami jako rodiče jste pro děti vzorem. Proto se snažte dodržovat podobný režim, jaký stanovíte vašim dětem. Samozřejmě tím nemyslíme, abyste měli večerku v osm; když už ale stanovíte dětem pravidla pro lepší spánek, snažte se je co nejvíce respektovat i vy sami.